0 486 518 10 08

Kadınlarımıza Sağlık Semineri Verdik

02.03.2017 08:34

Kadınlarımıza Sağlık Semineri Verdik

Şırnak Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Şubesi'nde görevli Doktor Nezehat Güner ve Ebe Seda Anıl, İlçe Halk Eğitim Müdürlüğümüzün desteği ile Kadın Eğitim, Destek ve Kültür Merkezimizde bulunan konferasn salonunda kadınlarımıza sağlık semineri verdi. Doktor Nezehat Güner "Akılcı Antibiyotik Kullanımı" ile ilgili kadınlarımızı bilgilendirdi. Akılcı olmayan ilaç kullanımı ve antibiyotik direnci tüm dünyanın olduğu gibi ülkemizin de karşı karşıya olduğu önemli sağlık sorunlarından biri olduğunu  belirten oktor Güner, Bu bağlamda Dünya Sağlık Örgütü"nün (DSÖ) önerileri doğrultusunda Ülkemizde sağlık çalışanlarında ve halkımızda akılcı ilaç kullanımı yönünde davranış değişikliği oluşturma hedefiyle “Akılcı İlaç Kullanımı (AİK) Ulusal Eylem Planı 2014-2017” hazırlanmış ve uygulamaya konulduğunu ifade etti.

Doktor Nezehat Güner şunları da sözlerine ekledi:

"Türkiye, antibiyotik kullanımında Avrupa"da birinci sırada yer alıyor. Uzmanlar, antibiyotiğe harcanan servet konusunda çarpıcı açıklamalarda bulunurken,  bilinçsiz kullanılan antibiyotiğin zararları hakkında da bilgilendiriyor. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanlığı tarafından yapılan tespite göre,  geçmiş yıllarda aile hekimleri tarafından yazılan reçetelerin yüzde 35"inde antibiyotik bulunurken, bu rakamın yüzde 31"e indiğini bildirdi.  Ayrıca, vatandaşların reçetesiz antibiyotik temini için eczacılara ısrar etmesi durumunda, cezai işlem uygulanacağını kaydedildi. Akılcı antibiyotik uygulaması, antibiyotik tedavisinin gerektiği durumlarda hastanın bireysel özellikleri göz önünde bulundurularak doğru antibiyotiğin uygun dozda ve doğru uygulama yoluyla, uygun tedavi süresi boyunca gerçekleştirilmesini gerektiriyor. Burada dikkat edilmesi gereken ilk husus, antibiyotik kullanımının gerekliliğinin doğru değerlendirilmesi ve hastaların bu konuda bilgilendirilmesi olarak görülüyor."

Daha sonra Kadın Eğitim, Destek ve Kültür Merkezi Müdiremiz Gönül Ürgen, Doktor Nezehat Güner ve Ebe Seda Anıl'a teşekkür ederek buket verdi.